Úzkost kolem cestování
Většina lidí na světě ráda cestuje. Je ale stejně tak mnoho lidí, kteří kolem cestování prožívají úzkost. Všeobecně řečeno existují dva důvody, které zvyšují úzkost - první je, když nevíme, co se stane a druhý, když nemáme dění pod kontrolou. Cestování přináší do velké míry nejistotu i nemožnost 100% kontroly nad situací.
Lidé trpící úzkostí z cestování můžeme rozdělit zhruba do dvou skupin. Jedni prožívají celkovou obavu z bezpečnosti kolem průběhu a výsledku cestování a druzí se do paniky mohou propadnout, když na cestě něco pokazí.
Úzkost může být nápomocná
Neexistuje cestování bez stresu a úzkosti. Můžete zmeškat vlak, bus, letadlo, zabloudit, ztratit zavazadla a další podobné nepředvídatelné situace, když vyrazíte na cesty. Klíčem je soustředit se na to, co můžete ovlivnit, ne na to, co ovlivnit nemůžete. To vám pomůže vyhnout se pocitu, že jste totálně nepřipravení vypořádat se s věcmi mimo plánu. Připustit, že věci se můžou i pokazit, je prvním krokem k tomu, abychom se takovému scénáři vyhnuli.
Zjistěte, co vás nejvíc stresuje
I když je těžké zjistit, proč trpíte úzkostí, je poměrně dostupné zjistit, co úzkost spouští. Jsou to malé prostory? Létání? Obava opustit domov a domácí zvířátko na delší dobu? Pokud si sepíšete vaše strachy, bude je možné seřadit podle závažnosti a vymyslet praktické kroky, jak je ošetřit. Zde je pár nápadů.
Propadáte panice s myšlenkou "Ježíši! Kde mám pas?!" Vymyslete si jedno místo, kde pas vždy uložíte (přední kapsa ruksaku, malá kabelka přes rameno, pověšený na krku). Dejte si do telefonu připomínku: Hele, nezapomeň na pas! Udělejte si pro jistotu jeho papírovou kopii.
Vždy dobíháte na poslední chvilku. Sepište si věci, které byste nechtěli zapomenout - zubní kartáček, nabíječka, pas, láhev vody, svačina. Nastavte si budíčky v mobilu na různé časy v průběhu dne - dokdy je třeba zabalit, kdy je dobré zavolat taxík nebo odejít z domu na autobus. Do časového harmonogramu si přidejte nějakou "odměnu" - například šálek dobrého kafe hned po tom, jak zabalím, která vás motivuje dodržet "jízdní řád".
Bojíte se létání. Pro někoho je to pocit z malých prostorů, pro jiného strach z turbulencí v letadle, další může mít obavu z "bacilů", které se v uzavřeném prostoru mohou lehko šířit. Na každý spouštěč úzkosti platí jiná pravidla. Pokud máte obavu z uzavřených prostor, připlaťte si za business class, nebo si sedněte u nouzového východu, nebo alespoň vyberte sedadlo do uličky. Seznamte se s normálními zvuky a pohyby letadla - vrzání, klepání, natřásání, aby pro vás každý zvuk nepředstavoval vysoko stresující faktor. Vezměte si sebou fotografii místa, kam směřujete a jako motivaci si naplánujte odměnu po přistání. Naproti lidovým doporučením se vyvarujte alkoholu a kofeinu - obě látky zvyšují dehydrataci a zhoršují tělesnou adaptaci na let a na časový posun.
Připravte se na cestu
Zjistěte si informace o destinaci, kam cestujete - kolik co stojí, jakým jazykem se tam mluví (možná se i naučte pár frází), jaké jsou tam zvyklosti, kolik stojí telefony a data, jestli je pitná voda z vodovodu, atd.
Naplánujte, kdo vám opečuje domov - květiny, poštu, zvířata, popelnice.
Vyzkoušejte a naučte se zopár technik, které vám pomůžou zvládat úzkost - hluboké dýchání, mindfulness, vizualizaci atd.
Rozptylte se
Není nezvyklé, že když cestujete, tak se víc soustředíte na symptomy úzkosti - přirozeně většinou není kolem vás nic, co by vás samo rozptýlilo. Proto musíte cíleně směřovat svoji pozornost jinam. Zaměřte se na knížku, film, hudbu, rozhovor, hru. Můžete si představit místo, ve kterém byste se cítili dobře. Někdy pomáhá soustředit se na věty typu: "Jsem v bezpečí", "Tyto pocity přejdou". Můžete se taky zaměřit dopředu na to, co vás čeká, představovat si příjemné aspekty cesty. I když cestujete pracovně, můžete si vyhradit aspoň malý kousek času na něco, co vás bude těšit.
Nebraňte se panice
Pokud trpíte panickou poruchou a panickými ataky, je možné, že vaše pocity přerostou fázi, kdy by bylo možné je rozptýlit. V tom případě nebojujte vůči panice. Nadměrné bránění se těmto pocitům může zvýšit pocit vnitřního tlaku a ohrožení. Nechte raději panickou ataku proběhnout, můžete se spolehnout, že její průběh je časově omezený a jednou skončí. Všechny panické ataky trvají řádově minuty a pak odezní.
Mějte přítele na telefonu (nebo sebou)
Určitě znáte někoho, s kým se cítíte dobře a bezpečně a komu můžete říct o svých problémech s úzkostí. Možná by se dala naplánovat společná cesta. Kamarád nebo příbuzný, na kterého se dá spolehnout, vám může pomoct zvládnout strachy a úzkosti. Pokud nikoho na cesty nemůžete přesvědčit, domluvte se aspoň, že bude k dispozici na telefonu, pro případ, že by vás vaše úzkost zaskočila.
Text bh
Foto freeimages.com / Wojtek Wozniak / map of the world