Toxické vztahy
Je fakt, že nikdo dobrovolně nevstupuje do špatného vztahu a je pravda, že v každém vztahu se objeví i krizové momenty. Je ale rozdíl mezi tím, když ve vztahu narazíte na přechodné problémy a mezi tím, když uvíznete v toxickém vztahu.
Asi se shodneme, co je už za hranicí únosnosti ve vztahu - fyzické násilí, psychické týrání, nebo jiné formy zneužívání. Ale co když existují i jemnější známky toho, že váš vztah není v zdravý a směřuje někam, odkud byste se nemuseli být schopni vrátit.
Pokud si nejste jistí, jak to ve vašem vztahu je, zkuste si odpovědět na tyto otázky.
Bojujete a řvete na sebe často?
Neexistuje vztah, který by se nikdy nehádal. Ale být ve vztahu, kde vám každý den spíš připadá jako na bojišti v první světové válce, je důvodem minimálně na zamyšlení. Obzvlášť když konflikty a hádky s nimi spojené vedou k hrubému chování nebo drsným slovům.
Počítáte skóre?
Vztah by neměl být jako listina z fotbalového zápasu, kde se sleduje, kdo kdy udělal něco dobře nebo špatně a pak se srovnává výsledek. Jistě, občas se tomu nevyhneme - obzvlášť, když partner jde s kamarády někam už po třetí tento týden, ale žít neustále v počítání je jasná cesta do pekel.
Máte pocit, že nic, co děláte, není správně?
Pokud se celý čas snažíte vyhovět vašemu partnerovi nebo partnerce a stejně to nikam nevede, buďte si jistí, že nejspíš ani nepovede. Ani přehnaná kritika ani úporná snaha vyhovět nepomůže, abyste se ve vašem vztahu cítili oba spokojeně.
Trpí(te) přehnanou žárlivostí?
Na jedné straně "hollywoodský" obraz žárlivosti - žárlivost, která je v podstatě povinná, když někoho milujete. Na druhé straně je situace, kdy tomu druhému vadí, že mluvíte, dotýkáte se, smskujete, voláte, jdete ven, nebo se jenom podíváte či dýchnete směrem na někoho jiného. Pokud žárlivý partner chce, aby jste svět s ním nejenom sdílela, ale aby se výlučně točil kolem něj, je to důvod na zvážení.
Máte obavu mluvit s ní(m)o důležitých věcech?
Když máte strach říct tomu druhému to, co vám běží hlavou, zejména věci, které se týkají vašeho vztahu, zkuste hledat důvody, proč to tak je. Pokud se ve vztahu otevřeně nekomunikuje a staví se na jistotu klidu, přicházející problémy se budou jenom kupit a sami se nevyřeší.
Je způsob jakým s vámi jedná a mluví manipulativní?
Místo toho, aby vám řekl nebo řekla přímo, co si přeje, různými způsoby jste postrkování k cíli. Často součástí takového jednání může být "vyhrožování" typu: Když to neuděláš, tak... Nebo jste neustále obviňování, že za to, jak se má a cítí, můžete právě vy a měli jste se to dovtípit už dávno. Společným znakem takového chování je nepřímá komunikace a ne otevřené vyjadřování se s cílem přimět toho druhého, aby udělal určitou věc.
Odpověděli jste si ANO?
I když jenom na jednu otázku, dopřejte si čas a zamyslete se na vaším vztahem a vyhodnoťte si, jestli je to pro vás tahle v pořádku. Pokud nejste spokojeni, jakým způsobem s vámi jedná partner nebo partnerka, máte právo chtít, aby udělal nebo udělala změny. Jako pomoc můžete využít třeba párovou terapii.
Pokud partner nebo partnerka nechce nic změnit, je důležité si uvědomit, že se nejspíš nikdy nezmění. A vy si můžete vybrat ze dvou možností.
Buď zůstanete ve vztahu a zkusíte v něm být, jak jen to nejlíp půjde.
Nebo vztah opustíte s nadějí, že příští vztah bude lepší.
Text bh
Foto Freeimages.com / Studio Souldesign.eu / Warning icons variations