Tipy, jak přemoct “zimní depresi”

16.01.2019

Je to stejné každý rok, od podzimu do jara, ráno je ještě tma, večer je už tma. Cítíte se unavení, bez energie, ráno máte problém vstát, nedokážete se dobře soustředit, potřebujete hodně jíst (hlavně sladké věci), jste často podráždění nebo ztrácíte zájem o druhé lidi.

Říká se tomu podzimní deprese, nebo zimní splín. Oficiální název této poruchy nálady je sezónní afektivní porucha. Jde o druh depresivní poruchy, která má opakující se vzorec spojený se stejným obdobím v roku, většinou s podzimem, zimou. Někdy se taková porucha může projevovat i v létě jako období prožívání zvýšené úzkosti.

První tuto nemoc popsal Noram E. Rosenthal s kolegy z National Institute of Mental Health v Spojených státech v roce 1984. Odhaduje se, že touto nemocí v závažnější formě trpí 4 až 6 procent lidí.

Vliv počasí na náladu ale pociťuje víc lidí, než je zachyceno lékařskými ambulancemi. Co tedy dělat, když máte pocit, že s každým podzimem se dostáváte do nepříjemného psychického rozpoložení?

Zvažte, jak závažný je váš stav

Když začnete cítit, že zimní počasí ovlivňuje váš psychický stav, je nedůležitější pravdivě posoudit, do jaké míry jsou vaše problémy závažné. Pokud patříte mezi ty 4 až 6 procent lidí, které trpí závažnou formou sezónní deprese, která výrazně ovlivňuje jejich běžné fungování, s největší pravděpodobností to znamená, že to asi nezvládnete jen s domáckými recepty. Vyhledejte odborníka - psychologa nebo psychiatra, který vám pomůže najít pro vás tu správnou pomoc.

Může se ale stát, že patříte mezi 10 až 20 procent lidí, kterých zasahuje sezónní deprese v její mírnější podobě. Pro ty z vás by následující tipy mohly pomoct najít životní rovnováhu.

Běžte ven a hýbejte se

Či prší, sněží nebo svítí slunce, choďte na procházku. Aspoň na chvilku. Pobyt na čerstvém vzduchu, spojený s lehkým cvičením a současně vystavení se slunečnímu svitu, je to, co pomáhá. Když vám fantazie dopřeje, můžete si pobyt venku zpříjemnit nějakou zábavou - pozorovat ptáky, hledat stopy zvířat a hádat, komu patří, s dětmi můžete hrát babu nebo na honěnou v různých variantách.

Ale pohyb je dobrý i sám o sobě. Nemusí to být žádné těžké posilování, stačí jóga, chvilka plavání, tanec.

Chytejte sluneční paprsky

Jedna z teorií za sezónní depresí je, že za ni může snížený sluneční svit. Proto využijte každé příležitosti a nechte se omývat slunečními paprsky. A platí to i pro slunce za mraky. Zajistěte, abyste během dne byli vystaveni co nejvíc jeho působení. Posuňte si pracovní místo tak, aby na vás dopadaly paprsky víc. Doma travte čas víc v místnosti, kde slunce svítí nejvíc. Plánujte pobyt venku kolem poledne.

Držte se rozvrhu

Když se propadáte do deprese, častým vedlejším efektem je ztráta schopnosti udržet si každodenní režim. Proto je dobré si v čase psychické krize takový denní rozvrh vytvořit. Vstávejte ve stejnou dobu, jděte pravidelně spát, během dne si vyčleňte čas na práci, na oddech a taky na pohyb venku nebo cvičení.

Zkuste dovolenou

Plánování a ponoření se do dovolené vám může pomoct odpoutat se na chvilku od ponoření se od vlastních starostí. Pokud se můžete vydat do teplejších a světlejších krajů, o to lépe. Sluneční svit a vitamin D, který přes něj získáváme, pomůže s náladou i imunitou.

Terapie světlem

Je známo, že přirozené, ale i umělé světlo jasné intenzity pomáhá zvládat depresivní pocity. Pro některé lidi trpící sezónní depresí stačí zvýšit výkon světel v domácnosti nebo je nahradit žárovkami disponující celým světelným spektrem. Dále existují tzv. simulátory svítání, které napodobují východ slunce v místnosti, kde spíte. Může jít o budíky nebo o přístroje, které zapojíte samostatně, ale jejich účel je ten, aby vás probudily co nejpřirozeněji. Další metodou jsou světelné lampy. Výzkumy o sezónních depresích pracují se světelnými lampami o intenzitě až 10000 luxů a potvrzují jejich účinnosti. Světelnou lampu si můžete koupit domů, ale je možné si najít i ambulanci nebo oddělení, kde tuto formu terapie poskytují se světelnými lampami profesionální velikosti.


Text bh

Foto freeimages. com / Andre Mesker / blue trees