Novoroční předsevzetí
A jsme znovu u toho, končí starý rok, začíná nový. S nadějí se můžeme dívat, jak se obrací list, s úderem půlnoci se vynořuje z kukly starých zvyků naše nové já. Skoro třetina lidí začíná rok 2019 s novými plány. Mezi nejčastější patří: víc cvičit, jíst zdravě, víc spát, trávit víc času s rodinou nebo naučit se něco nového. Problémem je, že jenom 4% lidí splnilo svoje předsevzetí z minulého roku, 28% splnilo aspoň jedno.
Je taky pravdou, že novoroční předsevzetí, ať už je v konečném důsledku naplněné nebo ne, pomáhá udělat pozitivní změny v životě lidí.
Co je teda udělat, aby z novoročních přání a plánů vzešlo něco pozitivního?
Naše nebo cizí?
Ukazuje se, že věci, které si klademe jako novoroční cíle často nejsou věci, které opravdu vycházejí z nás samotných. Často jsou to věci, které si myslíme, že bychom měli dělat nebo se poddáme tlaku svých bližních. Takže základní otázkou je: co je za vaším předsevzetím? Děláte to pro sebe nebo pro někoho jiného? Chcete to, nebo si myslíte, že byste měli?
Realita a trpělivost
Ze startovních bloků na Nový rok se nám naše cíle mohou zdát snadné: "Do léta zhubnu 15 kilo... Od ledna do června to to vychází 3 kg na měsíc", "Budu chodit běhat 3 krát týdně... To je dvakrát během týdne a jedenkrát o víkendu.", "O víkendech budeme s dětmi večery trávit hrami.... Přeci jde jenom o pár hodin času.", "Nenechám se v práci už ničit a od března si najdu novou... To mám dva plné měsíce na hledání."
Vypadá to hezky splnitelně, ne? Pravdou ale je, že se často naše předsevzetí mísí s našimi přáními. Na splněné přání nám stačí čarovná hůlka a šmahem je vše jak má být. U předsevzetí potřebujeme plán, který je časově dostatečný a jehož cíl je reálný.
Jak na to?
Sepište si plány
Ukazuje se, že nestačí jenom přemýšlet v hlavě, je výhodnější si svoje plány dát na papír (nebo počítač). Rozhodněte se, které z vašich cílů jsou důležitější a soustřeďte se postupně na jeden a pak na další. Říká se, že ženy dokážou efektivně multitaskovat, tedy řešit víc věcí najednou, ale při plánování změny je lepší se držet při zemi a při jednom postupu. Rozdělte si svoje cíle na krátkodobé a dlouhodobé, možná zjistíte, že pro ty dlouhodobé potřebujete získat nové dovednosti nebo že jejich splnění je komplexnější, než se zpočátku zdálo.
Ověřte si, jestli cíle nejdou proti sobě
Jak se říká, cesta do pekel je vydlážděná dobrými úmysly. Chcete trávit víc času s rodinou a současně plánujete rozbíhat nový biznis - je zaručené, že tyto dva cíle jsou současně nenaplnitelné a v jednom z nich selžete.
Měřitelnost
Pokud se to dá, stanovte si, jak budete měřit svůj progress. Je dobré mít na paměti, že "tvrdá" data jsou fajn, ale někdy úplně nezachycují celou změnu, o kterou vám jde. Pokud se snažíte zhubnout, vidět klesat váhu je potěšující, ale stejně důležité je i jak se máte ve svém těle.
Dobré úmysly nestačí
Asi nikoho nepřekvapí, že lidi ve všeobecnosti mají dobré úmysly, ale málokdy podle nich konají. Když ale je předsevzetí hodně silné: "Chci se naučit španělsky (třeba, protože můj milenec je Španěl).", pravděpodobnost, že se tak stane, je vysoká. K tomu, aby se takový cíl naplnil, ale musí být člověk schopný změnit svoje chování a zaměřit ho na cíl. "Když se chci naučit španělsky, tak se zapíšu do kurzu španělštiny. Když budu chodit na hodiny španělštiny, budu se připravovat a učit se slovíčka." Pokud teda dokáže člověk svůj úmysl proměnit na strategický plán ve formě "když - tak", povede to s vyšší pravděpodobností k naplnění předsevzetí a ke změně chování.
Domyslete "co pak?"
U většiny dlouhodobých plánů, ale často i u těch krátkodobých, věci nekončí jejich dosáhnutím. Pokud přestanu kouřit, jde o rozhodnutí nezapálit si další cigaretu. Nekončí to ale touto jednou cigaretou, budou to ty další dny bez kouření, které budou náročné. Když zhubnu 15 kilo, dosáhnu svůj cíl, ale otázkou zůstává: " Co pak?"
Jde o udržitelnost změny, která nastala. Proto je dobré do našeho předsevzetí zapracovat i odpověď na "co pak".
Pokud stále máte chuť dát si novoroční předsevzetí, stanovte si takové, které je realistické a buďte vůči sobě laskaví a trpěliví. Vaše nové já se nevynoří zázračně hned prvního ledna, ale můžete začít proces k jeho směřování. Pokud chcete zhubnout, ale z kolektivního cvičení nebo z představy běhání vám naskakují pupínky, co kdybyste začali s procházkami. Když máte v plánu věnovat se víc dětem, ale zoufale taky potřebujete čas na sebe, udělejte kompromis - půlku času sobě, půlku rodině. Trik je v tom nezůstat rigidně lpět na nerealizovatelných plánech a skončit v selhání, ale flexibilně je přizpůsobovat. Co ale nemusí znamenat na ně úplně rezignovat.
Text bh
Foto freeimages.com / lotus head / time for change, craig toron / fireworks