Není to jenom v hlavě

18.03.2020

Máte pocit, že vás zachvátila horečka? Máte zimnici? Špatně se vám dýchá? Bolí vás hlava, klouby a svaly? To první, co vás v těchto dnech napadne je: Je to tady! Mám koronavirus?! A začnete přemýšlet jak je to dlouho, co jste se viděli se svou 78 letou matkou. A jestli testují na koronavirus v té soukromé laboratoři? A hledáte možnosti, kam odejít do sebeizolace. 

Samozřejmě, je možné, že jste vskutku onemocněli koronavirem a zanedlouho se k horečce nad 38°C přidá i suchý kašel a v těžších případech budete mít přetrvávající problémy s dýcháním.

Ale je možné, že se s vámi zahrává úzkost, v tak vyhrocené situaci není překvapující. Poměrně snadno dokážeme identifikovat obavné myšlenky a strach, kterých síla nás vyřadí na čas z fungování. Ale úzkost se projevuje taky v těle a to symptomy, které v některých ohledech zatraceně připomínají ty spojované s koronavirem.

  • Buší vám srdce
  • Střídavě vás polévá horko a chlad
  • Potíte se a máte třes
  • Nemůžete se pořádně nadechnout
  • Bolí vás svaly a klouby
  • Špatně se vám polyká
  • Motá se vám hlava
  • Je vám špatně od žaludku
  • Máte problémy se spánkem
  • Cítíte únavu

Pocity úzkosti mohou být tak zaplavující, že v určitém momentě nad nimi ztratíme kontrolu. Někdy opravdu můžeme uvěřit, že to, co prožíváme, je vskutku signálem vážné tělesné nemoci, která zpětně kolotoč úzkosti jenom roztáčí. Jindy někde v koutku mysli můžeme vědět, že jde o nadměrné obavy a cítíme stud nebo bezmoc, že se nám je nedaří zvládnout, jak bychom si přáli.

Myšlení, emoce a tělo jsou velmi pevně provázány. To je část problému, proto se úzkost projevuje symptomy těla. Při úzkosti se spustí posloupnost pravěkých hormonálních a nervových mechanizmů, které pomáhaly kdysi našim předkům v boji s predátory. Tělo se proto v takových stavech nastaví do módu "bojuj nebo uteč", v obou případech nám říká: "Něco dělej, jinak umřeš!" V boji s koronavirem nám ale tento mechanizmus moc nepomáhá a zůstáváme uvíznuti v pasti tělesných symptomů popsaných výše.

Co dělat?

Myšlení, emoce a tělo jsou pevně provázány. Pokud ovlivníme tělesné pocity, zpětně ovlivníme myšlení i cítění. Když se nám podaří dostat se do kontaktu s tělem, uvolnit v něm napětí, tato změna se projeví úlevou i v prožívání a v myšlení.

Nejde o nijak složité techniky a cvičení. Stačí pár minut, nejlépe pravidelně, kterými si rozhýbete svaly, klouby, rozproudíte krev. Pokud znáte nějakou formu relaxačního cvičení (nejznámější Autogenní tréning nebo Jacobsonova relaxace), zkuste ho. Na internetu je najdete obě.

Víc tipů, co dělat můžete najít tady.

Pokud se vám ale nedaří úzkost zklidnit, naopak spíš se víc a víc roztáčí směrem k panice, zkuste techniku kotvení v tady a teď. 

Podívejte se kolem sebe a pojmenujte 5 věcí, které vidíte - 4 věci, které cítíte v těle - 3 věci, které slyšíte - 2 věci, které cítíte nosem - jednu chuť, kterou vnímáte v ústech. 

Tímto způsobem se můžete vrátit do stavu, kdy je úzkost, i když stále nepříjemná, zvladatelná.

Text bh

Foto freeimages.com/blue sky