Doomscrolling - posedlost špatnými zprávami
Není na tom nic špatného, když chcete být v obraze a mít informace, co se kolem děje. V dnešní době je to velmi jednoduché, všechny informace jsou vzdálené na jedno kliknutí, nebo sklouznutí prstem po obrazovce. Co když ale listujete zprávami ráno po probuzení, večer před spaním a 10 krát denně přes den a pročítáte všechny katastrofy, které se kde na světě udály? Pak vás zasáhla infekce zvaná "doomscrolling" - která se volně překládá jako nutkavé listování zprávami, zejména těmi špatnými.
Představte si, že máte intoleranci na mléko a stejně se krmíte smetanou - funguje to asi na podobném principu, neumřete na to, ale je vám pěkně špatně. Lidé, kteří nutkavě listují negativními zprávami, cítí úzkost, jsou plní negativních myšlenek a tento zakletý kruh nejde tak lehko rozčísnout.
Proč?
Nabízí se otázka, tak proč to teda ti lidé dělají? Jedno z vysvětlení je, že v nejistých časech se chceme zásobit informacemi, abychom byli připravení na cokoliv, co přijde. Listováním zpráv bojujeme proti úzkosti, hledáme bezpečí a jistotu. Bohužel je pravdou, že účelem zpráv není jenom informovat, ale hlavně zaujmout. Reportuje se o věcech bombastických, nebezpečných, náročných, ohrožujících, takové přitahují pozornost. Takže, když už otevřeme zprávy, tak nás zavalí ty negativní.
Dalším důvodem, proč jsme náchylní k listování špatnými zprávami je, že věnovat se "velkým" problémům, jako světový mír, prezidentské volby, státní rozpočet, je lepší, než myslet na to, že se nám v práci nedařilo nebo že jsme se ráno doma pohádali. A pocit osobní důležitosti, který nám "velká témata" přinášejí, nás může přidržet v začarovaném kruhu doomscrollingu.
Co se s vámi děje?
Pokud se cítíte nejistí, strach a obavy můžou nafouknout vaše představy až do katastrofických rozměrů. Začnete listovat zprávami v honbě za informacemi a ujištěním, ale ty jenom prohloubí pocity úzkosti a stresu. Vyplavují se stresové hormony, které ovlivňují mnoho fyziologických pochodů i celý váš tělesný stav. Nemůžete dobře spát, bolí váš žaludek, cítíte napětí celého těla, bolí vás hlava, nejíte nebo se naopak přejídáte.
Jak si pomoct
Omezte čas na sociálních sítích. Neznamená to smazat konto na Facebooku a Twitteru a nikdy se nepodívat na Instagram. Jde o to, že než začnete zprávami listovat, nastavíte si budík. Berte to jako hloubkový ponor v 10-15 minutách, pak se vynořte a rybník sociálních sítí opusťte.
Nezapomeňte, co hledáte. Často se stane, že se jdete podívat na konkrétní věc a přistihnete se, že už půl hodinu bezmyšlenkovitě listujete novými zprávami. Když si sedáte k hledání, uvědomte si, po co si jdete a pak si to z času na čas připomeňte a oveřte, jestli to opravdu děláte.
Cíleně vybírejte to pozitivní. Zaměřte se na dobré, zábavné věci a těm se věnujte. Uložte si odkazy, které jsou oddechové a zablokujte ty, ze kterých vám není dobře.
Zkuste něco jiného. Jenom přestat dělat něco je velmi těžké, lehčí je, když se jedna aktivita nahradí jinou. Místo posouvání zpráv na mobilu si udělejte něco dobrého k pití, zatančete si na oblíbenou píseň, poslechněte si zajímavý podcast, zaskákejte si, přečtěte si kousek knížky atd.
Mindfulness. V zajetí doomscrollingu jste jako v tranzu. Celou vaší pozornost poutají negativní zprávy. Řešení je, buďte víc sami se sebou - uvědomujte si, kde jste, jak se máte ve svém těle. Vyzkoušejte aplikace na řízené dýchání nebo relaxaci - dejte si je na obrazovce hned vedle ikonek sociálních sítí a s větší pravděpodobností se vám na ně podaří kliknout.