Bezproblémové řešení problémů
Mít problém znamená, že se vaše aktuální situace liší od toho, co byste chtěli. Chtěli byste jet na Silvestra na Seychely, ale na účtě máte leda na zaplacení nájmu. Chtěli byste se seznámit s někým zajímavým, ale kdykoliv, kdy se octnete ve společnosti, nevydáte ze sebe hlásky. Spěcháte do práce, ale před nosem vám ujede autobus. Ve všech případech, to, co byste chtěli a to, co se děje, jsou diametrálně odlišné věci.
Zjednodušeně řečeno, řešení problémů je zmenšování rozdílu mezi vaším nynějším stavem a vašimi cíli.
Je to jako byste dělali ve vědeckém výzkumu - pokud dobře definujete problém, vymyslíte postup, jak jej řešit, výsledek je jasný. Uvařit míchaná vajíčka je dobře definovaný problém - vezmete vajíčka a ostatní ingredience, sledujete postup v receptu a jídlo je hotové. Bohužel, většina životních problémů není tak dobře definovatelných.
Krátce po druhé světové válce přišel matematik György (alias George) Pólya, původem z Maďarska, s metodou popisující řešení problémů, nazval ji "Jak to vyřešit". Je pravda, že jeho návod byl určen původně k řešení matematických problémů, ale je celkem lehce převeditelný na běžné potíže.
Prvním krokem je porozumění problému - Máte dost informací? Potřebujete se někoho něco zeptat, abyste měli jasněji v tom, čeho se váš problém týká? Zkuste si problém přetransformovat do slov nebo obrazů, které jsou pro vás názornější. Tato fáze je často opomíjená a mnohokrát můžete vyrazit do akce ještě dřív, než potížím dobře porozumíte.
Pokud máte jasno, naplánujte si, co budete dělat - využijte některou ze strategií, které vám fungovaly v minulosti. Daří se vám řešit věci pokusem a omylem? Děláte si seznamy a vylučujete možnosti? Máte možnost aplikovat obvyklý způsob řešení, třeba i někoho jiného?
Třetí krok je uskutečnění plánu - držte se plánu a buďte trpěliví. Když se ale plán nedaří, zkuste aplikovat další.
Nakonec se podívejte na to, jak jste byli úspěšní a případně zrevidujte postup.
Když se vám ale nedaří najít řešení, udělejte krok zpět a popřemýšlejte: Nepodobá se to, co řešíte na jinou situaci, kterou jste už někdy řešili? Můžete se podívat na problém pozpátku a dopracovat se až k bodu, který víte, jak řešit?
Mít tak tvoje problémy!
Míra závažnosti problémů je vždy závislá na člověku, který problémy řeší. To, co je pro jednoho velký problém, pro druhého může být zanedbatelné. Věci se dějí, jak se dějí a situace jsou situacemi. To, jak na problémy reagujeme a co s nimi děláme, závisí od toho, jak je vnímáme.
Pohřben pod lavinou
Ráno zjistíte, že děti potřebují dnes do školy barevné bavlnky - po cestě do práce vás chytí revizor a nemáte u sebe doklady - v práci se pohádáte s kolegyní, protože se blíží deadline a nestíháte.
Co dělat?
Přímo úměrně jak stoupá úzkost, klesá schopnost řešit problémy racionálně. Tady nejde o řešení problémů, jde o uklidnění se. Dáte pár minut klidu, zhluboka se 5 krát nadechnete, půjdete si zaběhat nebo si pustíte příjemnou hudbu, dopřejete si zklidnit se a váš mozek může znovu systematicky myslet.
Katastrofické scénáře
Vaše dítě propadne z pracovních činností - doklady vám někdo ukradl, použije vaší kreditní kartu, vybílí vám konto a ještě na vás přijdou exekutoři, protože jste nezaplatili pokutu revizorovi - deadline nestihnete a z práce vás vyhodí, skončíte nejspíš na ulici.
Znovu jde o zachycení se do pasti úzkosti a tyto katastrofické scénáře vás jakoby měly připravit na to nejhorší.
Co dělat?
Ve skutečnosti vás katastrofické scénáře připraví o klid a schopnost uvažovat. Nejdřív se pomocí technik, o kterých víte, že vám fungují, uklidněte. Pak, když budete moct zapojit racionální myšlení, zvažte, do jaké míry je katastrofický směr reálný. Vskutku vaše dítě propadne, když nedonese bavlnky? Opravdu můžete skončit jako bezdomovec, když nezaplatíte pokutu? A promyslete, co máte pod kontrolou a co můžete udělat.
Nejde mít pod kontrolou, jak se cítí druzí lidé a co udělají, ale můžete ovlivnit to, jak se v dané situaci cítíte vy.
Musím najít to nejlepší řešení
Potřebujete podávat ty nejlepší výkony, jste vůči sobě nadmíru kritičtí nebo se snažíte za každou cenu vyhnout konfliktu a proto, abyste se vyhnuli chybě, obáváte se udělat krok jakýmkoliv směrem. To nejlepší řešení pro vás znamená, vyhnout se nepříjemné situaci doma, konfliktu ve škole nebo kritice šéfa. A tak místo toho, abyste převzali rozhodnutí do svých rukou, otálíte a víc a víc se noříte do úzkosti z toho, co bude.
Co dělat?
Tady nejde o to uspořádat si život dokonale, ale jde o to, přijmou fakt, že život sám o sobě je pokusem a omylem. Jenom málo problémů je fatálních a na většinu z nich jde najít řešení. Pokud se vám přihodí něco, co jste nechtěli nebo nečekali, nevyčítejte si, že jste udělali chybu nebo špatné rozhodnutí, ale řekněte si, že v dané situaci jste udělali to nejlepší, co šlo a pochvalte se za to, že jste toho byli schopni.
Žádné zázraky
Jednoduchý návod na řešení problémů je: uklidnit se, probrat, které z nich reálně ovlivnit můžete a které ne, oddělit iracionální obavy od racionální podstaty, podívat se na věci z nadhledu, získat podporu, když je potřebná a pustit se do řešení.
Podobně jako mnoho věcí v životě, řešení problémů není většinou o nadlidských schopnostech, ale o obyčejné každodenní odvaze, která nám umožňuje věcem čelit.
Text bh