6 věcí, které můžete dělat, abyste nepropadali úzkosti
Nejste v tom sami, když se obáváte epidemie. Zprávy o koronaviru na nás číhají všude. V televizi, v novinách, na internetu, v hoaxech, v debatách u oběda. Vzbuzují strach, katastrofické představy. Děje se vskutku něco velkého a nevídaného, ale část VELIKOSTI jde za tím, jak se o věcech ve veřejném prostoru mluví. O onemocnění chřipkou, na kterou ročně umírají statisíce lidí a která také v tomto čase probíhá, se tolik nemluví. Vše se soustřeďuje na koronavirus.
Je úplně normální, že cítíme úzkost, neklid, obavy, když se potkáváme s informacemi o něčem novém a potencionálně nebezpečném. Úzkost je všeobecným pocitem, který přesahuje do myšlení, emocionálních obrazů i do tělesných pocitů. Určitá hladina úzkosti nás zcitlivuje vůči vnějším i vnitřním podnětům, ale vysoká míra úzkosti je paralyzující, nedá se kontrolovat a řídit, znemožňuje soustředění a řešení problémů. Tomu se chceme vyhnout.
Tělo na úzkost velmi výrazně reaguje a je nepřeberné množství symptomů, kterými se úzkost v těle manifestuje. Třes, pocity nevolnosti, bolesti svalů, nadměrné pocení nebo záchvaty zimnice, dušnost, problémy se spánkem, střevní potíže... co se všechno dohromady může jevit jako závažné tělesné onemocnění, ale přitom jde o tělesný ekvivalent úzkosti.
Co dělat, abych se cítila lépe?
Mít perspektivu
Zamyslete se, v kolika potenciálně riskantních situacích se během dne nacházíte. Ve vašem bytě, například, může začít hořet. Nebo půjdete ven a porazí vás auto nebo do vás uhodí blesk. Ale o těchto věcech přemýšlíte jenom zřídka. Je to fakt, který jste přijali jako akceptovatelné riziko žití a nevěnujete tomu nadměrnou pozornost. Zkuste podobnou strategii aplikovat i teď. Jsou věci, které můžete ovlivnit a věci, na které nemáte vliv. Nemáte vliv na to, jak a kam se virus šíří. Ale můžete udělat něco pro vaši ochranu - návodů je na internetu spousty, stačí zadat do vyhledávače "koronavirus ochrana".
Nečíst všechno
Pokud je vám špatně zakaždým, když si přečtete nový článek, novou informaci, možná bude lepší, když je číst nebudete. Je reálné, že spolu s relevantními informacemi si načtete i mnoho polopravd a děsivých historek, které s vámi a vašimi blízkými nemají nic společného. Zaručeně ve vás ale vyvolají úzkost. Když vám to jinak nedá, dejte si limit na to, kolikrát si něco přečtete. Jednou, dvakrát denně může stačit.
Udržet si režim dne
Pokud vás zaplavuje úzkost, soustřeďte se na denní rutinu. Pravidelnost a předvídatelnost úzkost umenšuje.
Cvičit
Aktivní pohyb zpouští fyziologickou reakci, která působí jednak proti úzkosti, oslabuje úzkostné pocity a uvolňuje napětí..
Být s lidmi
Nezůstávejte se svým strachem sami, jděte mezi lidi. Nemyslím tím davy v nákupních střediscích, ale setkání se s lidmi, se kterými vám je dobře.
Neztrácet humor
Smích nevyléčí všechny potíže, ale když se smějete, tak se mění nejenom vaše duševní nastavení, ale také reagujete na hlubší fyziologické úrovni. Při smíchu se vám prohloubí dech a zásobení kyslíkem, stimuluje vaše srdce, plíce a svaly, sníží pluzová frekvence a krevní tlak. Výsledkem je prohloubené uvolnění a snížení úzkosti.
Text bh